[Rozmiar: 3788 bajtów]


[Rozmiar: 3638 bajtów]


[Rozmiar: 3861 bajtów]


[Rozmiar: 3726 bajtów]


[Rozmiar: 2854 bajtów]


[Rozmiar: 4098 bajtów]


[Rozmiar: 3353 bajtów]


[Rozmiar: 3400 bajtów]


[Rozmiar: 3861 bajtów]


[Rozmiar: 3564 bajtów]
60 lat i nadal...

 

W tym roku mija 60 lat od założenia naszej placówki.
Jubileusz to okazja do spojrzenia wstecz i podsumowania minionych lat.

14 listopada odbyły się obchody 60-lecia szkół tworzących Górnośląskie Centrum Edukacyjne.  GCE dawniej
Mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły wielu znakomitych gości oraz rzesze absolwentów (około 300 osób) z roczników od lat pięćdziesiątych po obecne czasy.
Przy wejściu szkoły witali nas uczniowie ubrani w mundury wojsk stacjonujących w budynkach naszej szkoły z początku ubiegłego wieku.
Impreza miała charakter refleksyjnych wspomnień i spotkań towarzyskich.

 

Prezentujemy fragmenty wystąpienia Dyrektora szkoły Jerzego Jankowskiego:

„Drodzy Goście!
Jako przedstawiciele dwóch filarów na których stoi GCE, czyli chemików i mechaników zapraszamy Państwa na krótką wycieczkę, wirtualną po historii i realną po teraźniejszości.
Był rok 1948, 3. września w tych budynkach, rozpoczęło działanie Technikum Chemiczne dla Robotników Wysuniętych.
A wcześniej 1. września Państwowe Gimnazjum Przemysłowe (chemiczne) w pomieszczeniach Fabryki Odczynników Chemicznych
i Gimnazjum Przemysłowe (mechaniczne) na terenie Gliwickich Zakładów Budowy Maszyn.

W roku 1951 powstało młodzieżowe Technikum Chemiczne, a w roku 1952 jego dyrektorem został Jan Krzeczkowski i był nim do roku 1972.
Lata siedemdziesiąte to kolejna wielka zmiana w historii naszych szkół. Wkraczają w nie one jako silne technika o bardzodobrej opinii wśród absolwentów szkół podstawowych, z bardzo dobrą kadrą często z przemysłu lub instytutów naukowych.
W 1975 roku narodził się pomysł wielkiej rewolucji przeniesienia Technikum Ekonomicznego z Okrzei na Kozielską a Technikum Mechanicznego z Kozielskiej na Okrzei i stworzenia dla niego warsztatów szkolnych obok Laboratorium Chemicznego.
Lata 90-siąte poprzedniego i początek tego wieku to czas Pani Dyrektor Krystyny Wojarskiej, jej wizja, determinacja w działaniu i osobowość zasadniczo wpłynęła na kształt i osiągnięcia naszej szkoły. W bardzo trudnych dla szkolnictwa zawodowego czasach nawiązano współpracę z wieloma ośrodkami w kraju i za granicą, sięgnięto po środki europejskie. Powstało pierwsze na Śląsku Centrum Kształcenia Praktycznego, wiele nowoczesnych pracowni, Firma Symulacyjna, przyłączono IX Liceum Ogólnokształcące. Zaowocowało to wzrostem poziomu kształcenia i jakości pracy co potwierdziło uzyskanie Certyfikatu ISO.
Uzyskane osiągnięcia szkoły nie byłyby możliwe bez oddanych swojej szkole pracowników, nie tylko wspaniałych nauczycieli.
Wszyscy zostali w ulotnej pamięci współpracowników i uczniów oraz, w nie bardziej trwałych, dokumentach szkoły. Spotkaniem z wieloma możemy się cieszyć przy okazjach takich jak ta.”

Wiele wzruszeń i spontanicznych owacji było przy prezentacji sylwetek nauczycieli uczących w minionym okresie.
A oto niektóre ze wspomnień:

Po części oficjalnej goście mieli możliwość zwiedzenia pięknie przygotowanych przez młodzież i nauczycieli naszej szkoły sal.
Wśród wielu ciekawych ekspozycji znalazły się takie tematy jak:
 „Bliższe i dalsze okolice GCE” prezentowane w salce katechetycznej, wystawa związana z 90 rocznicą Odzyskania Niepodległości w pracowni historycznej, imprezy szkolne z minionych lat „Dawnych imprez czar …”, „Szkoły dla dorosłych dawniej i dziś”, muzeum podręczników szkolnych, sylwetki bibliotekarzy pracujących w GCE w ciągu 60 lat, prace plastyczne artystów związanych z GCE, kącik literacki, ekspozycja ulicy londyńskiej i berlińskiej, „Sportowe wspomnienia”,  „Przyroda w obiektywie”, „60 lat kształcenia chemików w GCE”, pomoce dydaktyczne związane z nauczaniem matematyki dawniej i dziś, nauczanie fizyki na przestrzeni lat, historia informatyki i pracowni komputerowych w GCE, „Elektrotechnika dawniej i dziś”. Można było też zwiedzić nowoczesne pracownie jakie obecnie posiada nasza szkoła, takie jak:  pracownia napędów i sterowań pneumatycznych, pracownia mechatroniki oraz pracownia multimedialna .
Z dużym sentymentem absolwenci zwiedzali także laboratorium chemiczne, które mieści się w pomieszczeniach dawnej ujeżdżalni koni.
Dzięki współpracy z Muzeum w Gliwicach mogliśmy ponownie prezentować prace uczestników wystawy „Zatorze widzę, patrzę, rozumiem”, która była otwarta w czerwcu tego roku w laboratorium chemicznym.
Podczas trwania imprezy do zakupienia były souveniry jubileuszowe: breloczki, foto-kubki, prezentacje multimedialne i inne, a cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na renowację historycznego fortepianu szkolnego.
W doskonałe humory wprawiła nas młodzież z klasy drugiej technikum mechatronicznego prezentując część artystyczną, a o nasze podniebienia zadbał „Gościniec Zabrzański”.

Galeria zdjęć z uroczystości:

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszu, jak i przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.